Mantık cümleleri

Soru Sor sayfası kullanılarak Mantık konusu altında Mantık cümleleri ile ilgili sitemize gönderilen ve cevaplanan soruları içermektedir. Bu soru tipine ait soruları ve yaptığımız detaylı çözümleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Yardımcı olması dileğiyle, iyi çalışmalar…

1.SORU


2.SORUDiğer Soru Tipleri için Tıklayınız

Not: Bu sayfadaki sorular, ziyaretçilerimiz tarafından gönderilmiştir. Telif hakkını ihlal eden durumlar için lütfen iletişim sayfasından bize bunları bildiriniz. Kısa süre içerisinde sitemizden bu sorular kaldırılacaktır.

Not: Bu sitede yayınlanan çözümler, tamamen bu site için hazırlanmıştır. İzinsiz olarak yayınlanıp, çoğaltılması yasaktır.

  a: “Ahmet zengindir.” b: “Ahmet mutludur.” önermeleri için aşağıdaki eşleşmelerden kaç tanesi doğrudur? • Ahmet fakirdir ve mutludur. a’ b • Ahmet ne zengindir ne de mutludur. a b ‘ • Ahmet mutsuz ise f     akirdir. b a’ • Ahmet zengin ise mutludur; mutlu ise zengindir. (a b) (b a) • Ahmet fakir ve mutlu değilse, Ahmet zengindir. (a’ b)’ a A) 5 B) 4 C) 3 D) 2 E) 1          www.matematikkolay.net   a’ b b’ a’ Çözüm: Ahmet fakir ve mutlu a’ b (Doğru) Ahmet ne zengin ne de mutlu Ahmet zengin veya mutlu değil a b ‘ (Doğru) Ahmet mutsuz ise fakirdir b’ a’ b a’           a’ b (Doğru) Ahmet zengin ise mutludur; mutlu ise zengindir. İki yönlü koşullu önerme var a b a b (a b) (b a) denktir. (Doğru) Ahmet fakir ve mutlu         değilse; Ahmet zengindir. (a’ b)’ a (Yanlış) 4 önerme doğrudur.    12 www.matematikkolay.net x Z, 2x 3 5 önermesinin kurallı cümle biçimindeki ifadesini yazınız.     Çözüm: Bazı tam sayıların 2 katının 3 eksiği 5′ ten küçüktür. (En az bir tam sayının 2 katının 3 eksiği 5’ten küçüktür.)

 

 

 

Yorum yapın