Türev İntegral Hesaplayıcı

Türev integral limit gibi bir çok karmaşık işlemleri yapabilen Mathway yazılımını bu siteden kullanabilirsiniz. İngilizce olduğundan kullanmakta zorluklar çekebilirsiniz. Nasıl kullanılacağını örneklerle anlatıyoruz.Sormak istediklerinizi, sayfanın altında yer alan Yorum Yap seçeneği ile bizlere lütfen iletin. Örneklerle anlatalım.


NASIL KULLANILIR

1.adım: “Enter a problem” yazan yere çözülmesini istediğiniz denklemi yazın. Üslü köklü sayıları, Kesir çizgilerini, integral işareti gibi bir çok matematiksel sembolü altında yer alan butonlar ile girebilirsiniz. Biz örnek olarak x^2lnx ifadesini girdik.
Sonra sağda bulunan ok’a basın veya Klavyenizden “Enter” a basmanız da yeterlidir.

2.adım: Karşınıza ne yapmak istediğinizi soran bir ekran çıkacaktır. Bu ekran da ingilizce olduğundan, aşağıda Türkçe karşılıklarını yazdık. Sizin karşınıza bu sıralama farklı bir şekilde de çıkabilir. Bir kaç ingilizce kelime bilmekte yarar var. Biz burada türev işlemini uygulamak istedik. O yüzden “Find the Derivative – d/dx” seçeneğini tıkladık. Siz burada isterseniz integral alma, grafik çizme gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

3.adım: İşleminiz hesaplanır. Bu işlemi hangi kuralı kullanarak yaptığından da bahsedebilir. Örnekteki denklemin türevini, çarpımın türevi kuralı ile yaptığını ve sonucu 2xln(x)+x bulduğunu gösteriyor.  


ÖRNEK 2: İntegral Nasıl Hesaplanır

1.adım: İntegral alınmasını istediğiniz ifadeyi giriniz.

 

2.adım: Karşınıza çıkan ekranda “Find the Integral” (integrali bul) seçeneğine tıklayınız.

3.adım: İntegraliniz hesaplanır.


ÖRNEK 3: Limit Nasıl Hesaplanır

1.adım:  Limit alınmasını istediğiniz ifadeyi giriniz. Limit sembolünü sağ alttaki butonlarda bulabilirsiniz.

 

2.adım: Karşınıza çıkan ekranda “Evaluate the limit” (Limiti hesapla) seçeneğine tıklayınız. İsterseniz, sağdan soldan limit alma, L’Hospital kuralı ile hesaplama  yapma, grafik çizdirme gibi bir çok seçeneği de uygulayabilirsiniz. Bu anlamda yazılımın gerçekten başarılı olduğunu görüyoruz.

3.adım: Limit hesaplanır ve ekranda gösterilir.


Daha fazla Örneğe Nasıl  Bakabiliriz

1.adım: Sağ üst köşedeki sekmeye resimdeki gibi tıklayın. Daha sonra “Examples” (Örnekler) yazan yere tıklayın

 

2.adım: Karşınıza çıkan ekranda genel başlıkları göreceksiniz. Bunlardan istediğinizi genişleterek örnek uygulamaları görebilirsiniz. Bunlardan birine tıklayın.

3.adım: Biz örnek olarak “Finding the nth Derivative” (n. dereceden türev) seçeneğine tıkladık ve bize bununla ilgili 2. dereceden bir türev örnek gösterdi. Burada gösterilen ifadenin üstüne çift tıklayarak üstünde değişiklik yapabilmek mümkün.

 

Bu sayfayı değişik örneklerle zenginleştireceğiz. Sormak istediklerinizi, sayfanın altında yer alan Yorum Yap seçeneği ile bizlere lütfen iletin. Örneklerle anlatalım.

 

Türev İntegral Hesaplayıcı” üzerine 10 yorum

   • “More” ile seçenekleri arttırmayı denediniz mi?
    Ya da sol üstte “Calculus” yazıyor mu? Eğer burada değilseniz türev seçenekleri başta gelmeyebilir.

 1. türev almak istiyorum fakat denklemi yazdıktan sonra entera basdığımda ne yapmak istiyorsun diye bir seçenek çıkmıyor. nasıl türev alacağım

  • Normalde gelmesi lazımdı. Sağ ok işareti olan yere de basabilirsiniz. Olmazsa, Mathway in kendi sitesinde de deneyin isterseniz.

 2. Merhabalar site çok güzel, şuan programlama dillerini öğreniyorum hesaplayıcının kaynak kodlarını incelemek isterim yardımcı olabilir misin?

 3. ADIMLARI GÖRMEK İÇİN FİYAT ÇOK YÜKSEK VE REKLAM GÜNDE 1 FELAN GALİBA BUNA DAHA İYİ BİR ÇÖZÜM BULUNABİLİR

Yorum yapın