Fonksiyon grafiğinde eşitsizlik sorusu

Soru Sor sayfası kullanılarak Fonksiyonlar konusu altında Fonksiyon grafiğinde eşitsizlik sorusu ile ilgili sitemize gönderilen ve cevaplanan soruları içermektedir. Bu soru tipine ait soruları ve yaptığımız detaylı çözümleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Yardımcı olması dileğiyle, iyi çalışmalar…


1.SORU


2.SORU3.SORU


Diğer Soru Tipleri için Tıklayınız.

Konu Anlatımı İçin Tıklayınız.

Çözümlü Test İçin Tıklayınız.


Not: Bu sayfadaki sorular, ziyaretçilerimiz tarafından gönderilmiştir. Telif hakkını ihlal eden durumlar için lütfen iletişim sayfasından bize bunları bildiriniz. Kısa süre içerisinde sitemizden bu sorular kaldırılacaktır.

Telif: Çözümler, sitemiz tarafından hazırlanmış olup izinsiz yayınlanıp, çoğaltılması yasaktır.

Şekilde f(x) ve g(x) fonksiyonlarının grafikleri verili – yor. Buna göre, f(x).g(x) 0 eşitsizliğinin çözüm aralığını bulunuz.  f(x).g(x) çarpımının negatif olması için, fonksiyonların değerleri zıt işaretli olmalıdır. x 2 için f(x) negatiftir. x 2 için f(x) pozitiftir. x 4 için g(x) negatiftir. x 4 için g(x po : )           Çözüm zitiftir. Bu iki fonksiyon sadece ( 2,4) aralığında aynı işaret – lidir. Bunun dışındaki tüm durumlarda iki fonksiyon zıt işaretlidir. Buna göre; Çözüm Kümesi: R ( 2,4) tür.    5 www.matematikkolay.net              Yukarıdaki şekilde f x ve g x fonksiyonlarının grafikleri verilmiştir. Buna göre, g o f x 0 eşitsizliğinin çözüm küme – si aşağıdakilerden hangisidir? A) 3, 4 B) 4, 5 C) 2, 0 D)     3, 0 E) 0, 5             gof x 0 g f x 0 dır. g fonksiyonu 3,4 aralığında negatiftir. O halde; 3 f x 4 olmalı. f(x) fonksiyonunun grafiğine bakıldığında; 4 x 5 olur. Ç.K 4,5 bulunu . : r               Çözüm 301       Yukarıda grafiği verilen f x fonksiyonu için, f x .f 2x 0 eşitsizliğini sağlayan x tam sayılarının toplamı kaçtır? A) 3 B) 4 C) 5 D) 6 E) 7  www.matematikkolay.net               f x .f 2x 0 ise iki fonksiyon farklı işaretli olmamalıdır. x 4 için f x f 2x dir. 4 x 2 için f x f 2x Sağlamıyo : r 2 x 0,5                     Çözüm               için f x f 2x 0,5 x 1 için f x f 2x Sağlamıyor x 1 için f x f 2x Sağlamayan tam sayı 3 Tüm tam sayıların toplamı 0                       olduğundan; x tam sayılarının toplamı 0 3 3 tür. Cevap: A    376

 

 

 

 

Fonksiyon grafiğinde eşitsizlik sorusu” üzerine 4 yorum

  1. 1.soruda g(x) 4 ile +sonsuz arasında negatif oluyor yanlış yazılmış. 2.soruda f(2x) ½ile 1 arasında negatif değil ki. pozitif olması gerekmiyor mu?

    • 1.soruda haklısınız, ters yazılmış. Yazım hatası.
      3.soruda da haklısınız. Yanlış yazılmış. Ordan tam sayı gelmediğinden, sonucu değiştirmiyordu ama hatalıydı. Şimdi düzeltildi. Uyarılarınız için teşekkürler.

Yorum yapın