Diziler Çıkmış Sorular ve Çözümleri

Soruların telif hakkının ÖSYM'ye ait olması dolayısıyla, burdaki soruların çözümlerini yayınlayamıyoruz. Yardımcı olamadığımız için üzgünüz. İyi çalışmalar.

Peki bu sayfa niye hâlâ var?

Maalesef Google, bu sayfayı arama yapanlara göstermeye devam ediyor. Eğer bu sayfa olmazsa, rastgele bir sayfa size gösterilecekti. Sizler de bu içeriği site içerisinde aramaya devam edebilirdiniz. Konuya açıklama getirmek için bu sayfa bu şekilde bırakıldı. Niyetimiz, kimseyi kandırmak değil.


Diziler Çıkmış Sorular ve Çözümleri” üzerine 12 yorum

  1. 2009 sorusu bu haliyle sorulmuşsa bence yanlış…r =-3 te olabilir…engellenmemiş….sonuç farklı çıkar o zaman….

  2. 2,-6,18,-54,162 beş terimden oluşan sonlu bir geometrik dizidir….geometrik dizide ortak çarpan negatif olabilir…sitenin yorumunu merak ediyorum…saygılar

  3. 2009 sorusu, tam doğru tarif edememiş. Haklısınız. r=-3 de olabilir. Ancak, şıklardan pozitif değerlerin istendiği anlaşılıyor. O yüzden iptal edilmemiştir.

  4. Ayrıca dizilerin terimlerinin sürekli artmasına veya sürekli azalmasına da gerek yoktur. Yani monoton olmak zorunda değildir diziler. Alterne de olabilirler. Fakat soruda 2 ile 162 arasına dediği için terimlerin de pozitif olması gerekir.. Yani r=3 olmalıdır -3 değil..

  5. Sistem değişikliğiyle çıkan diziler soruları gerçekten çok basit. Sınırlı süre kaldığı için bu konuya ağırlık vermeyeceğim, umarım virüse özel zorlamazlar.

  6. ..sayılarının “arasına”, bu sayılarla birlikte diyor. soru yanlış ifade edilmemiştir. Erkan Aydoğmuş gayet güzel ifade etmiş aslında, geometrik diziler sürekli olarak artmak ya da azalmak zorunda değildir. ortak çarpan negatif olabilir.

  7. arasına kelimesini anlayamayan olduğunu görmek beni mutlu etti. basit bir türkçe cümleyi anlayamayan insanlarla yarışıyormuşuz meğer 🙂

Yorum yapın