Ardışık Sayılar Çözümleri

Bu bölümde Ardışık Sayılar konusu ile ilgili 17 adet sorunun çözümü bulunmaktadır. Çözümler kolay anlaşılır özgün bir biçimde hazırlanarak öğrencilerimizin rahatlıkla öğrenmesi hedeflenmiştir. İyi çalışmalar…

Geri Dön Sonraki Soru


Geri Dön Sonraki Soru


Geri Dön Sonraki Soru


Geri Dön Sonraki Soru


Geri Dön Sonraki Soru

Eğer çözümler konusunda anlaşılmayan bir yer görür veyahut da bir tavsiye de bulunmak isterseniz; sayfanın en altında yer alan “Yorum Yap” seçeneği ile bunları anlık olarak iletebilirsiniz.


Ardışık Sayılar Çözümleri” üzerine 7 yorum

    • Uyarınız için çok teşekkür ederiz. Soruyu 20’ye göre tasarlamıştık. Maalesef hatalı yazılmış. Şimdi sorudaki ve çözümdeki hatalar düzeltildi.

  1. 12.soru hatalı terim sayısını bulmak icin son terim ile ilk terim çıkarılır ama siz toplamışsınız

    • Bu soruda terim sayısı belli zaten. 24 tane. Bunu bulmak için bir işlem yapmıyoruz. Son Terim ile İlk Terim toplamı soruda verilmiş. Bunları 2 ye bölerek ortalamasını bulmuş oluruz. Terim sayısı ile ortalamaları çarpılınca tüm sayıların toplamını elde etmiş buluruz.

  2. 3.sorunun çözümünün ilk 3 işleminin sonunda 3 bölü 8 yazıyor ardından 1bölü 4 e geri dönüyor o kısmı anlamadım?

    • Çözümde 3/8 hatalı olarak kalmış. Sorunun aslı 1/4 zaten. Çözumdeki son adımlar da 1/4 e gore yapılmış ama başlangıçta yanlislikla 3/8 yazilmis. Şimdi hata düzeltildi. Uyariniz icin teşekkürler.

Yorum yapın