Havuz Problemleri

Havuz problemlerinin çözümü, işçi problemlerine çok benzemektedir.

Bir havuzun tamamını

Örnek:


İki musluktan biri havuzu tek başına 6 saatte, diğeri ise tek başına 12 saatte dolduruyor. Buna göre, ikisi beraber havuzun tamamını kaç saatte doldurur?

Çözüm:

Not: Havuzu boşaltan musluk varsa, onu çıkartmalıyız.

Örnek:

İki musluktan biri havuzu tek başına 4 saatte, diğeri ise tek başına 6 saatte dolduruyor. Üçüncü bir musluk ise havuzu tek başına 12 saatte boşaltabilmektedir. Buna göre, üçü beraber havuzun yarısını kaç saatte doldurur?

Çözüm:

Not: Bazen formül kullanmak yerine, miktarlar üzerinden giderek soruları daha kolay çözebiliriz.

 

Örnek:

Yukarıda kabın yarısı doludur. Bu kabın tamamı boş olursa A musluğu tek başına 8 dakikada, B musluğu ise 10 dakikada doldurabilmektedir. Yukarıdaki gibi yarısı dolu iken üç musluk da açılırsa 7 dakika sonra kabın üst kısmından 15 lt su taşmaktadır. Buna göre yarısı dolu olan bu kabı C musluğu tek başına kaç dakikada boşaltır?

Çözüm:

Not: Normalde boşaltan musluklar için formülde – işareti kullanıyorduk. Ancak dolu havuzun kaç saatte boşalacağını hesaplıyorsak – işareti kullanmayacağız.

Örnek:

Su dolu bir depoyu A musluğu 12 saatte, B musluğu ise 10 saatte boşaltabilmektedir. İki musluk aynı anda açıldıktan 5 saat sonra B musluğu kapatılıyor. A musluğu kaç saat daha açık kalırsa havuzun tamamı boşalır?

Çözüm:

Not: Oran orantı, her problemde olduğu gibi havuz problemlerinde de kullanılır.

 

Örnek:

Özdeş 2 musluktan biri havuzu tek başına 12 saatte doldurabilmektedir. Musluklardan birinin akış hızı %50 arttırılır, diğerinin akış hızı %10 azaltılırsa iki musluk aynı anda açıldığında bu havuz kaç saatte dolar?

Çözüm:

Not: Havuz bölümlere ayrılmışsa, her bir bölümü ayrı bir havuz olarak düşünmek çözümü kolaylaştırır.

Örnek:

Üç eşit bölmeye ayrılmış olan dolu havuzun 3 musluğu da açılınca 22 saatte tamamen boşalmaktadır.Buna göre, A musluğundan kaç saat su akar?

Çözüm:

 

Örnek:

A musluğu tek başına havuzu 12 saatte doldurabilmekte, C musluğu ise dolu havuzu tek başına 24 saatte boşaltabilmektedir. B musluğu ise kendi seviyesine kadar olan kısmı tek başına 32 saatte boşaltabilmektedir. Buna göre, üç musluk birlikte boş havuzu kaç saatte doldurur?

Çözüm:

Havuzu ikiye ayıracağız. Alttaki kısım 1.havuz olsun.

Konu Anlatımını pdf indir

Çözümlü Sorular veya Çıkmış Sorular için Tıkla

Bu içerik www.matematikkolay.net tarafından özel olarak hazırlanmıştır. Kısmen dahi olsa başka platformlarda izinsiz bir şekilde yayınlanamaz, basılamaz. (Sadece öğretmenlerimiz, ders ortamında kullanmak üzere kullanabilirler.)