Hareket Problemleri

Konu ile ilgili Çözümlü Soruları Görmek için Tıkla

v : Hareketlinin hızı
x : Hareketlinin v hızıyla t sürede aldığı yol
t : Hareketlinin v hızıyla x yolunu alma süresi ise,

v=\frac{x}{t} dir.


•Aralarında x km olan iki araç saatte v_{{1}} km ve v_{{2}} km hızla aynı anda birbirine doğru hareket ederlerse karşılaşma süresi \frac{x}{v_{1}+v_{2}}   olur.

konu_hareket_problemleri_1
İki araç saatte v_{{1}} km ve v_{{2}} km hızla aynı anda çembersel bir pistin, aynı noktasından zıt yönde aynı anda hareket ederlerse karşılaşma süresi, \frac{x}{v_{1}+v_{2}}  dir.

• Aralarında x km olan iki araç saatte v_{{1}} km ve v_{{2}} km hızla aynı anda aynı yönde hareket ederlerse arkadaki aracın (v_{{1}} hızlı araç) öndekini yakalama süresi \frac{x}{v_{1}-v_{2}} dir.

konu_hareket_problemleri_2
İki araç saatte v_{{1}} km ve v_{{2}} km km hızla aynı anda çembersel bir pistin, aynı noktasından aynı yönde hareket ederse hızı büyük olan aracın hızı küçük olan aracı yakalama süresi, \frac{x}{v_{1}-v_{2}}  olur.

• Eşit zamanda v_{{1}} ve v_{{2}} hızlarıyla alınan yolda hareketlinin ortalama hızı, v_{ort}=\frac{v_{1}+v_{2}}{2}}  dir.
• Belirli bir yolu v1 hızıyla gidip v2 hızıyla dönen bir aracın ortalama hızı,  v_{ort}=\frac{2.v_{1}.v_{2}}{v_{1}+v_{2}}}  dir.

Kaynak: www.derscalisiyorum.com.tr

Konu ile ilgili Çözümlü Soruları Görmek için Tıkla