Sınıf Öğretmenliği Nedir? Ne iş Yapar?

Sınıf öğretmeni, ilkokula başlayan öğrencilere okuma, yazma ile birlikte sosyal bilgiler, temel matematik, el becerisi ve fen bilgisi gibi temel eğitimleri veren kişilerdir. Sınıf öğretmenleri özel okullarda ve devlet okullarında çalışmalar gösterebilir. Sınıf öğretmenliği öğretmenlik branşları içerisinde çok fazla tercih edilen bir bölümdür. Nitekim hedefi öğretmenlik olan binlerce kişi branş olarak sınıf öğretmenliği tercih etmekte ve mezun olduktan sonra da aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Öğretmenlik branşları arasında yer alan sınıf öğretmenliği belirttiğimiz üzere son derece fazla talep gören ve tercih edilen bir bölümdür.

 

 

Sınıf Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sınıf öğretmenlerinin en temel anlamdaki görevi ilk okul çağındaki öğrencilerin okuma yazma başta olmak üzere temel matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgisi gibi çeşitli derslerin öğrenmelerini sağlamaktır. Temel anlamda sınıf öğretmenleri şu görev ve sorumlulukları yerine getirirler:

 • Çocuklara okuma ve yazmayı öğretmek,
 • Çocuklara matematik ve fen bilgisi gibi temel bilgileri kazandırmak,
 • Güncel eğitim metotlarından yararlanmak ve çocuklara yeni bilgiler aktarmak,
 • Öğrencilerin öğrenme kapasitelerindeki farklılıkları algılamak ve kontrol etmek,
 • Başarısız öğrencileri tespit etmek ve rehberlik servisi ile görüştürmek,
 • Müfredattaki bilgi ve becerileri çocuklara kazandırmaya çalışmak,
 • Çocuklara akıl yürütme ve problem çözme yeteneklerini kazandırmak

En temel anlamdaki görevleri çocukları en iyi biçimde eğitmek ve onlara yeni müfredat eğitimlerini kazandırmak olan sınıf öğretmenlerinin birçok farklı görevi bulunmaktadır. Öğrencileri temelden en iyi biçimde yetiştirerek daha yukarılara çıkmalarını sağlamakla mükellef olan sınıf öğretmenleri diğer branş öğretmenlerinin bilgi ve becerilerinden de yararlanarak sınıfta daha tecrübeli, bilgi derecesi yüksek biçimde derslerini anlatabilir.

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü

Sınıf öğretmenliği bölümü bir lisans programıdır. Sınıf öğretmenliği bölümünün en temel amacı çağın gereksinimlerine de ayak uydurarak modern eğitim sistemini eğitim kurumundaki öğrencilere en iyi biçimde aktarmaktır. Öğrencilere temelden fayda sağlamayı amaçlayan sınıf öğretmenliği bölümü ülkemizin birçok üniversitesinde aktif olarak yer alan ve binlerce kişi tarafından da tercih edilen bir bölümdür.

Sınıf öğretmenliği bölümünü tercih edecek olan kişilerin öncelikli olarak çocuklarla olan iletişiminin yüksek olması gerekmektedir. Nitekim yeniden ve sıfırdan okuma yazma öğrenmeye çalışacak olan öğrenciler ile karşılıklı diyalogların sağlam ve eğlenceli biçimde kurulması da yine sınıf öğretmenlerinin avantajına bir durum teşkil edecektir. Sınıf öğretmenliği bölümünü okumayı isteyen kişilerin ayrıca öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, temel eğitim derslerine karşı da ilgisi devam edebilecek olan kişiler olması önemlidir. Sorumluluk sahibi yüksek ve iletişim becerileri de yerinde olan kişilerin sınıf öğretmenliği bölümünü daha kolay ve eğlenceli biçimde bitirecektir.

4 yıllık lisans bölümü olan sınıf öğretmenliği bölümü belirttiğimiz üzere binlerce üniversite sınavına hazırlanan öğrenci tarafından hedeflenmektedir. Öğretmenlik hayali olan ve bu hayalini daha yeni okuma yazmayı öğrenecek olan çocuklarla gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin sınıf öğretmenliğini tercih etmesi en doğal ve ideal tercihlerden biri olacaktır.

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Dersleri

Sınıf öğretmenliği bölümünde çeşitli temel dersler yer almaktadır. Buna göre sınıf öğretmenliği bölümünü okuyan temel anlamda şu gibi derslerden sorumlu olacaktır:

 • Öğretim teknolojileri ve materyal tasarımı,
 • Öğretim ilke ve yöntemleri,
 • Öğretmenlik uygulaması,
 • Genel fizik,
 • Beden eğitim ve oyun öğretimi,
 • Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı,
 • Müzik öğretimi,
 • Türkiye coğrafyası ve jeopolitiği,
 • Sosyal bilgiler öğretimi,
 • Birleştirilmiş sınıflarda öğretim

Öğretmenlikte temel kural öğretmeyi öğrenmek olduğundan dolayı sınıf öğretmenlerinin uygulama eğitimlerine mutlaka katılmaları da gerekmektedir. Nitekim özellikle de yeni mezun ve yeni atanan sınıf öğretmenlerindeki temel eksikliklerden biri tecrübedir. Tecrübe eksikliğini gidermek için de yine uygulamalı dersleri fazlasıyla almaları gerekmektedir.

 

Sınıf Öğretmeninde Olması Gereken Özellikler

Sınıf öğretmenlerinin meslekte daha iyi, tecrübeli ve öğrenciler tarafından sevilmesini sağlamak amacıyla kazanması gereken temel özellikler şunlardan oluşmaktadır:

 • Disiplinli ve özverili olmak,
 • Zamanı iyi biçimde kullanmayı bilmek ve öğrenmek,
 • Çocuk psikolojisini iyi anlayabilmek,
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Öğrenci velileri ile iyi iletişimler kurmak

Temel anlamda bu gibi özelliklere sahip olan sınıf öğretmenlerinin meslek yaşantıları boyunca herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan ya da karşılaşabilecekleri sıkıntıyı kısa süreler içerisinde çözüme kavuşturarak mesleklerini icra etmeleri mümkündür.

 

Sınıf Öğretmenliği İş Olanakları

Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler özel okullar ve devlet okullarında aktif olarak çalışmalar gösterebilir. Nitekim günümüzde özellikle de büyük şehirlerde çok fazla sayıda özel okul mevcuttur. Özel okullarda çalışacak olan sınıf öğretmenlerinin kendilerini daha fazla geliştirmesi ve kurum çerçevesinde kendilerini kanıtlamaları gerekmektedir. Devlet okullarında görev almak isteyen sınıf öğretmenlerinin ise KPSS sınavından gereken puanı ve başarı sıralamasını alarak atanmaları mümkündür. Öğretmenlik dışında herhangi bir kurumda iş yapmak isteyen kişilerin de yine gerekli sınavlara girmesi ve gerekirse çeşitli mülakatlardan da başarıyla geçmeleri zorunludur.

Sınıf öğretmenliği ve diğer eşit ağırlık bölümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, hangi üniversitelerde olduğunu yakından görmek isteyen kişiler linke tıklayabilir.

https://www.unirehberi.com/esit-agirlik-bolumleri-ve-meslekleri/